Переяслав-Хмельницький, Україна, Київська область, Переяслав-Хмельницький, Карта Переяслав-Хмельницького, Історія, пам'ятки Переяслав-Хмельницького,

Переяслав-Хмельницький. Україна. Київська область.

За легендою, на березі р. Трубіж біля впадання в неї р. Альта зустрілися руське і печенізьке військо. За звичаєм, першими вийшли боротися богатирі. Руський витязь легко переміг печенізького богатиря, і його військо розбіглося. Так виникла назва міста - Переяславль (тобто руський богатир "переял славу" печенізького). Київський кн. Володимир заклав тут велику фортецю, і місто стало столицею однойменного князівства. Воно  простягалося від Дніпра до Оки і Верхньої Волги. З найбільш відомих переяславських князів- засновник Москви Юрій Долгорукий і Володимир Мономах (1053-1125), син князя Всеволода і дочки візантійського імператора Костянтина IX Мономаха. Від літописного Переяслава на території дитинця збереглися залишки стін грандіозного Михайлівського собору (1090), 1,5 км оборонних валів і фундаменти давніх церков. Михайлівська церква (вул. Московська, 34), що сьогодні стоїть на місці собору, споруджена в 1646-66 рр. і разом із дзвіницею утворювала єпископське подвір''я. Переяславське ополчення брало участь у Грюнвальдській битві (1410), а 1585р. король Стефан Баторій дарував місту Магдебурзьке право, і передав його кн. Костянтину Острозькому, який побудував тут фортецю. У XVI ст. Переяслав відіграє важливу  роль у формуванні козацтва і у Визвольній війні 1648-54 рр. проти Речі Посполитої. Саме тут, на площі біля дитинця в січні 1654 р. відбулася Переяславська Рада. Козаки проголосували за входження до Московської держави, а гетьман і козацька старшина прийняли  присягу на вірність російському цареві в дерев''яній Успенській церкві. На її місці 1894р. побудували кам''яний храм. Переяславській Раді встановлено два пам''ятники: на честь 300-річчя возз''єднання України і Росії (1961) та пам''ятний знак на місці Переяславської Ради (ск. Б.Клімушко, Е. Горбань, Ю.Гирич, арх. М. Фєщенко). Чудовим зразком українського бароко є ансамбль Вознесенського монастиря. Він складається з Вознесенського собору (1695-1700, вул. Сковороди, 54), зведеного на кошти гетьмана Мазепи, дзвіниці (1770-76) і колегіуму (1738). Поруч встановлений пам''ятник Г. Сковороді (ск. Кавалерідзе). Він викладав у колегіумі в 1753р. Йому присвячений музей. Неодноразово відвідував Переяслав і Тарас Шевченко. Тут він створив свій безсмертний "Заповіт". Біля Історичного музею (вул. Шевченка, 8 (04567) 5-41-03) стоїть біла акація, посаджена Шевченком і Козачковським 1845р.   Музей розташований в будинку (1820) друга Шевченка, доктора А.О.Козачковського. Тут зберігається шабля Б.Хмельницького. А неподалік знаходиться Свято-Троїцька церква (кін. XVIII ст.).

Борисоглібська церква (1839, пізній класицизм, передмістя Бабачиха).
Споруджена на місці мученицької смерті кн. Бориса на березі р. Альта.
До війни євреї становили більше половини мешканців міста. Про цей період нагадує Синагога (кін. XIX ст., вул. Покровська, 38) і музей Шолом-Алейхема на території Музею народної архітектури й побуту.
Переяслав увійшов в історію Другої світової війни героїчним форсуванням Дніпра радянськими військами й битвою на Букринському плацдармі. Про ці події розповідає музей-діорама "Битва за Дніпро в районі Переяслава-Хмельницького восени 1943р.", вул. Сковороди, 54 (04467) 5-18-79. Розташований в приміщенні Вознесенського собору. На художнім полотні, довжиною 28 м і висотою 7 м, зображений момент масової переправи радянських військ через Дніпро на Букринському плацдармі в районі Переяслава. У місті створений Національний історико-етнографічний заповідник "Переяслав" (3050 га). До його складу входять 371 пам''ятка історії і архітектури, 26 тематичних музеїв, у фондах яких зберігаються 166 000 експонатів. Серед них найбільш вражаючий не тільки в Переяславі, але й, мабуть, в Україні, це Музей народної архітектури і побуту Середньої Наддніпрянщини, вул. Літописна, 2 (04567) 5-29-36. З об''їзної дороги Київ-Черкаси від покажчика "Музей" відкривається вигляд на цей чудовий музей під відкритим небом. Його площа - ЗО га. Розміщений він на Татарській горі, де збереглися залишки поселень найдавніших часів (курган періоду бронзи, поселення і могильники черняхівської культури ІІ-У ст., давньоруські поселення). У музеї налічується 185 об''єктів, з них 104 пам''ятки народної архітектури ХvІІ-ХІХ ст., у т.ч. 20 селянських і поміщицьких хат з господарськими прибудовами, майстерні, 5 церков, дзвіниця, 16 млинів і вітряків, корчма, козацький постій XVIII ст., розкопаний 1977р., і навіть мисливський будиночок князя Горчакова із меблями. Усі ці унікальні об''єкти розташовані в прекрасному дендропарку.

На території Музею народної архітектури і побуту знаходяться:
• Музей історії української православної церкви
Розташований у Покровській церкві (1775), перевезеній в заповідник із села Сухий Яр Ставищенського району Київської області.
• Музей історії бджільництва
У будинку бджоляра кінця XIX ст. із села Помоклі Переяслав-Хмельницького району. У дворі є колекція вуликів-дуплянок і медогонок ХvІІІ-ХІХ ст., інструменти, побутові речі і т.д.
• Музей українського рушника
В унікальній церкві Трьох Святителів (1651). перевезеній з села Пищики Сквирського району Київської області, зберігається більше 4 тис. рушників різної тематики з Київської,   Полтавської, Чернігівської, Черкаської областей і Полісся.
• Дерев''яна церква Іоанна Богослова (1606) з села Острійки Білоцерківського р-ну з
унікальними іконами і триярусна дзвіниця (XVIII ст.) із 25-пудовим дзвоном з с. Бушеве Рокитнянського р-ну.
• Дерев''яна церква св. Георгія (1768) з с. Андруші. Зображена Т.Г. Шевченком на малюнку "Верби в Андрушах".
• Музей українських народних обрядів і традицій
Розповідає про звичаї і обряди від давніх часів до наших днів.
• Меморіальний музей класика єврейської літератури Шолом-Алейхема
Шолом-Алейхем (Соломон Нахумович Рабинович) народився 2 березня 1859р. у Переяславі і написав тут свої перші твори. У музеї з меморіальних речей відтворені вітальня і робочий кабінет батька письменника, у якому любив працювати Шолом. Перед будинком установлений пам''ятник Шолом-Алейхему (ск. Альтшулер).
• Музей декоративно-прикладного мистецтва
У будинку дрібного дворянина кінця XIX ст. із села Старовичі Іванівського району Київської області виставляються твори народних майстрів з дерева, вишивка, гончарство, декоративні вази, іграшки, порцеляна і т.д.
• Музей пізнання світогляду і освоєння космосу
Розташований у церкві з с. В''юнище (1833). Серед унікальних експонатів музею є макет автоматичного апарата "Місяцехід-1", крісло-ложемент із космічноо корабля "Союз", супутниковий апарат, скафандр і парашут космонавта Ю.О.Гагаріна, макет космодрому "Байконур" і т.д.
 
• Музей М.М. Бенардоса (історії електрозварювання)
М.М. Бенардос - автор відкриття електричного дугового зварювання металів. У музеї є його робочий кабінет, вітальня, майстерня, лабораторія і зал, присвячений родині Патонів - видатних українських учених в області електрозварювання.
• Музей Хліба
У музеї показані розвиток землеробства і технологія випікання хліба від найдавніших часів до наших днів. Серед більш ніж 3500 експонатів є унікальна колекція реліктової пшениці, вирощуваної в давні часи.
• Музей сухопутного транспорту
В унікальній колекції на площі 430 кв. м. зберігаються 1400 експонатів транспортних засобів, починаючи із часів Трипільської культури і скіфів. Тут можна побачити фаетон, шарабан, тачанку, пожежну помпу, циганський і чумацький віз, квадригу, колекцію підків і багато чого іншого.
• Музей "Поштова станція"
Створений у приміщенні поштової станції Переяслава XIX ст.
Усередині відтворений інтер''єр того часу - кімната станційного доглядача і кімната для подорожуючих.
• Музей лікарських рослин
Тут є гербарій (100 видів рослин Подніпров''я), куточок знахаря, на нижній терасі розташована фітоплантація лікарських рослин.
• Козацький постій
Польове укріплення (65x45 м) XVIII ст., обнесене дубовим гострим частоколом, оточене глибоким ровом і валом висотою 10 м., із сторожовою вежею і козацькими пушками.
• Музей лісового господарства Інструменти для догляду за лісом, будинок лісника.
• Музей чорнобильського району
Експозиція, присвячена Чорнобильській АЕС і катастрофі.
• Пам''ятний знак "Менора" на місці єврейського цвинтаря (біля вітряків).

У павільйоні на фундаменті Михайлівського собору показані матеріали розкопок і реконструкції археологічних пам''яток переяславської архітектури ХІ-ХІІ ст. Проїзд із Києва маршрутним таксі від метро Чернігівська (1 год. 40 хв.).
Увага! З Переяслава маршрутки відправляються до 18 години.

Музеї
Музей народної архітектури і побуту Середньої Наддніпрянщини Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. Літописна, 2 (04567) 5-29-36
Музей архітектури Переяслава часів Київської Русі Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. Московська, 34 (04567) 5-16-12
Музей українського народного одягу Середнього Придніпров'я Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. Московська, 34 (04567) 5-16-12
Музей кобзарства Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. Б. Хмельницького, 20 (04567) 5-36-41.
Меморіальний музей Г.С. Сковороди Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. Сковороди, 52 (04567) 5-14-48.
Археологічний музей Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. Шевченка, 10 (04567) 5-15-74
Меморіальний музей архітектора В.Г. Заболотного Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. І. Мазепи, 7 (04567) 5-41-03
Проживання
"Артак" Міні-готель, Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, Новокиївське шосе, 51 (04567) 5-17-29
"Пектораль" Готель, Київська обл., м.Переяслав-Хмельницький, вул. Б. Хмельницького, 55 (04567) 5-53-31
Фото Переяслав-Хмельницького
Фото ще немає. Подорожуйте та завантажуйте.
Переяслав-Хмельницький — блоги
Блогiв поки немає. Поділіться своїми враженнями.
Со всего света
Рекомендуем туры
Чехия 6 дн. 18000 грн.
Япония 9 дн. 10000 грн
Разное 7 дн. 4500 грн.
Украина 21 дн. 120 грн
Япония 7 дн. 24339 грн.
Азербайджан 7 дн. 426 грн
Алжир 7 дн. 154 грн.
Швейцария 14 дн. 0 грн
Швейцария 10 дн. 0 грн.
Все туры >>>
Объявления участников
graulis | 2017-12-08.
Предлагаю комфортное размещение в отдельных номерах - все полные "Люксы" ( комната,кухня,сан.узел - в каждом ) в небольшом частном гостевом доме, в Крыму - Алушта, с. Солнечногорское, с закрытой терри ... >>>
urbiset | 2017-07-19.
Агентство "Urbis et Orbis" организует: Все типы свадебных церемоний в Чехии , Италии , Австрии, Турции, Кипре, Доминиканской республике, венчание в Израиле: Гражданская и Юбилеи свадеб Православное и ... >>>
globallus | 2017-07-11.
Добрый день! Работаю переводчиком и медицинским координатором более 7-ми лет. Живу в Сеуле. Знание корейского – высший уровень, русский – родной язык. Опыт работы переводчиком в таких организациях, к ... >>>
17 фото Украина
Добавлено 16.12.2018 в 12.04
stas
28 фото Украина
Добавлено 14.12.2018 в 20.23
stas
12 фото Грузия
Добавлено 30.10.2018 в 08.12
stas
20 фото Украина
Добавлено 21.09.2018 в 21.21
vituniya
39 фото Украина
Добавлено 12.06.2018 в 15.45
stas
3 фото Нидерланды
Добавлено 04.06.2018 в 18.13
IraAkula
Подписка на рассылку
Ищу попутчика
Myko | 2017-08-07.
Мужчина из Украины ищет Мужчину для поездки в Ирак Дата выезда: 2017-08-17 ... >>>
PAA51 | 2017-07-28.
Мужчина из России ищет Женщину для поездки в Италию Дата выезда: 2017-11-28 ... >>>
Turlover | 2017-07-24.
Смешанная компания из Украины ищет Все равно кого для поездки в Вьетнам Дата выезда: 2017-09-17 ... >>>
bigmir)net TOP 100