Полтава, Україна, Полтавська область, Полтава, Карта Полтави, Історія, пам'ятки Полтави,

Полтава. Україна. Полтавська область.

Обласний центр на схилах р. Ворскла. На Білій горі виявлена стоянка людини періоду неоліту, а на Соборній площі - залишки скіфського городища. У Іпатієвському літопису в 1174г. згадується як Лтава. У кінці XIV ст. Полтаву заснував син Мамая Мансур-Кият, який після Куликовської битви осів в цих землях.
З 1569г. Полтава - у складі Корони Польської. У 1646г. містом оволодів Я. Вишневецкий, з 1648г. став центром Полтавського полку. У 1658г. проти гетьмана І. Виговського, який хотів повернути владу польських магнатів спалахнуло повстання запорізьких і полтавських козаків під проводом кошового гетьмана Я. Барабаша і полтавського полковника М. Гармаша (пам''ятник на вул. Великотирнівській). Для придушення повстання Виговський притягнув татарський загін Карач-бея і після ряду битв отримав перемогу. Захопивши Полтаву, Виговський розпорядився усіх полтавських козаків вирубати, місто спалити, а усіх жінок, дітей і міщан віддати татарам в якості плати за допомогу. В період Північної війни між Росією і Швецією 27 червня 1709г. під Полтавою відбулася знаменита Полтавська битва. Шведський король Карл XII і його союзник гетьман Іван Мазепа зазнали нищівної поразки у битві з армією Петра I, якого підтримали основні сили українських козаків. Збереглися залишки укріплень табору Петра I. редут, ряд пам''ятників на місці битви - Шведам від шведів, Шведам від росіян. Братські могили російських воїнів і шведських солдатів пам''ятні знаки на місці редутів і командного пункту Петра I. Тут же в 1909г. створений Державний історико-культурний заповідник "Поле Полтавської битви"(0532) 52-74-27, передмістя Яківці). Цей музей є членом міжнародної асоціації музеїв військової історії під егідою ЮНЕСКО. Тут зберігаються портрети воєначальників, зброя, нагороди, прапори, зразки обмундирування, особисті речі Петра I, представлена діорама Полтавського бою. Біля входу - пам''ятник Петру I.

Навпроти Братської могили зведена Сампсоновская церква (1852-95, розпису худий. А.Я. Сокола). З Полтавською битвою пов''язаний і пам''ятник на місці четвертого бастіону у Мазуровских кріпосних воріт "Доблесному комендантові Полтави полковникові А.С. Келину і славним захисникам міста в 1709г". (1909, автори А.Л. Обер, А.А. Більдерлінг.); а також "На місці відпочинку Петра I" (1849, арх. А. Брюллов, вул.Спаська) - тут розташовувався будинок коменданта Келіна, у якого після Полтавської битви 27 червня 1709г. відпочивав Петро I. Поруч знаходиться Спаська церква (вул. Жовтнева, 10) - це одна з прибудов дерев''яного Преображенского храму (XVII ст.). Він був розібраний і перенесений з території Хрестовоздвиженского монастиря. У цьому храмі після Полтавської битви був відслужений молебень на честь перемоги. На площі біля церкви поховали загиблих козаків - захисників Полтавської фортеці, яку не зміг узяти Карл XII. У 1845г. над дерев''яною будівлею був зведений кам''яний футляр у вигляді однокупольної церкви (арх. К.А. Тон).
 
До найвеличнішого пам''ятника Полтавської битви - монументу Слави (1811, ск. Ф.Ф. Щедрін, арх. Ж.Том де Томон) веде каштанова алея. Цією дорогою з поля битви йшли переможці на зустріч із захисниками Полтави. У основу монумента Слави вмуровано 18 трофейних гармат. Він є композиційним центром величної Круглої площі (арх. А. Захаров, Ф. Алексєєв), на якій розбили Корпусний сад (1880-90). Кругла площа - кращий ансамбль періоду класицизму в Україні - створювалася на початку XIX ст. коли Полтава стала Губернським центром і почався бурхливий розвиток міста. Площу обрамляють адміністративні будівлі (1810-69), розділені 8-ма вулицями-променями. Одно з них (1811, вул. Жовтнева, 38) - будинок малоруського губернатора кн. Миколи Репніна героя роману Льва Толстого "Война и мир". А у будинку дворянських зборів (1810. вул. Жовтнева, 31, нині кінотеатр ім. Котляревского) бували імператор Микола I, Петро Чайковський, Модест Мусоргський, Федір Шаляпин. В цей же час в Полтаву з Німеччині переселяються 54 сім''ї німецьких фабрикантів. Вони заснували німецьку колонію і організували виробництво сукна.

У Полтаві народилися багато відомих осіб не лише в Україні, але і у світі. Це творець української літературної мови, автор "Наталки Полтавки" Іван Котляревский і основоположник космонавтики Юрій Кондратюк, поетеса Маруся Чурай і зірка європейської естради Андрій Данилко (Верка Сердючка). У Полтаві народився і такий неоднозначний український політичний діяч першої чверті XX ст. як С. Петлюра. Маршрут оптимальної прогулянки по Полтаві:
Починаємо прогулянку з пл.Зигіна від пам''ятника генерал-лейтенантові А.И. Зигіну. Звідси уздовж вулиці Жовтневой починається каштанова алея (1905), де можна придбати квіти. На Жовтневой, 39 звернете увагу на будівлю селянського банку (1906-09, арх. Кобелев, модерн, нині - обласне управління СБУ). Замикає алею пам''ятний знак Глобус Полтави, за ним - площа Кругла. Далі по Жовтневій виходимо до Сонячного парку (1905, розбитий на місці кріпосного валу), в якому знаходиться пам''ятник Загиблим українським козакам, полеглим у бою з військами Карла XII. По бульвару Панянському вийдіть до оглядового майданчика, звідки відкривається панорама міста і Хрестовоздвиженского монастиря. На вулиці Спаській
оглянете пам''ятник Петру I і Спаську церкву. Вийдіть на Соборну площу з дзвіницею  Успенського собору (1744-1801). На першому ярусі - церква Іоанна Предтечі. 150-пудовий дзвін з Успенського собору "Кизи-Кермен" відлитий з трофейних турецьких гармат в 1695г. Сам Успенський кафедральний собор (1770, 2005, арх. С. Стабанский) відновлений в 2005г. За собором на Івановій горі розташований музей-садиба І.Л. Котляревського (Соборна пл. 3 (05322) 720-73). Тут письменник створив більшість своїх творів, зокрема, знамениту "Енеїду". Будинок відновлений в 1969г. по малюнку Т. Шевченка, виконаному з натури в 1845г. Збереглися балки XVIII ст. Садиба потопає в квітах і ви відчуєте неповторний колорит української ідилії. Поряд з садибою обов''язково відвідайте оригінальний пам''ятник Полтавській галушці (2006, худ. А. Чорнощоков, ск. Н. Цись), а за садибою - ротонду "Дружба народів" (1954) звідки відкривається красивий вид на долину Ворскли.

Звідси по Жовтневій повертаєтеся до Петрівського парку (1905), де знаходиться унікальний пам''ятник Т. Шевченку, виконаний в стилі конструктивізму (1926, ск. І. Кавалеридзе). Навпроти нього розташований
Краєзнавчий музей (будівля губернського земства 1908г., український модерн арх. В.Т. Кричевський, худ. Н.С. Самокиш, С. І. Васильківський, на фасаді - герби міст Полтавської губернії, пл. Конституції, 2 (05322) 7- 42-34). Далі, перетинаючи вулицю Леніна, по вулиці Міщенко виходимо на Березовий сквер з пам''ятником О.С. Пушкіну (1987) звідки йдемо по вулиці Пушкіна до пам''ятника підпільникам нескореним полтавчанам (1967) і по вулиці Котляревського - до пам''ятника І. Котляревському (1903). Звідси по вулиці Леніна проходимо до Театральної площі. Тут знаходиться пам''ятник М.Гоголю (1915) і Музично-драматичний театр ім. М.В. Гоголя. Біля театру встановлений пам''ятник Українській пісні і співачці-полтавчанці Марусі Чурай (2006, худ. А. Чорнощоков, ск. А. Коришев).

Інші пам''ятки: Хрестовоздвиженський монастир (XVII - XIX ст., вул.Свердлова, 3). Заснований за сприяння полковника М. Гармаша в 1650р. на високому пагорбі над річкою Тарапунькою як монастир-фортеця. Семиглавый Хрестовоздвиженський собор (1699 - 1725, українське бароко) будувався на кошти Кочубеїв. Чотирьохярусна дзвіниця (1786, бароко, 43 м).
Троїцька церква (1750, 1994).
Семенівська церква-трапезна (1887).
Будинок настоятеля (1770, 1855) і келії (1770-1863).
У 1709р. у монастирі знаходилася ставка Карла XII, який звідси керував облогою Полтавської фортеці і, за легендою, саме тут був поранений в ногу. У 1787р. монастир відвідала імператриця Катерина II, про що
нагадує імператорська корона на другому ярусі дзвіниці.

- Вознесенська церква (1762, вул. Зоряна, 2, на Пушкарівці).
Побудована Полтавським полковником Іваном Черняком в Покровському (Вознесенському) жіночому монастирі. 
Монастир розташовувався в його селі Пушкарівка (засноване полковником Мартином Пушкарем).
Тут знаходилася могила Матрони Кочубей, черниці цього монастиря під ім''ям Марія. Могила була знищена в 1930-х роках.

- Свято-Макарієвський кафедральний собор (1903, вул. Лялі Убийвовк, 2А). Побудований на кошти купця Л.В.Колєснікова. Тут знаходяться чудотворні ікони Пресвятої Богородиці Горбанівська і Каплунівська.

- Парк Перемоги (1803,31 га, уздовж Першотравневого проспекту). Заснований генерал-губернатором князем А.Б. Куракіним на території гаю С. М. Кочубея. Тут знаходиться могила російського письменника В. Г. Короленко, а поруч, в його садибі, - Літературно-меморіальний музей В. Г. Короленко (вул. Короленко, 1 (05322) 7-92-82). На території парку - Співоче поле Марусі Чурай.
Поруч (на Першотравневому пер., 3) - Миколаївська церква (1775).

- Дуб Шевченка (вул. Менжинського, 7). Посаджений полтавською "Громадою" в травні 1861г. на згадку про перевезення тіла поета в Україну.

- Садиба (XVIII ст., район Крутий Берег), садибний будинок і флігель.

- Могили: І. Котляревского (парк ім. Котляревского), письменника Панаса Мирного (Зелений Гай, вул. К. Лібкнехта), хірурга Н.В. Скліфасовського (вул. Челябінська).

Визначні пам`ятки
Свято-Макарієвський кафедральний собор Полтавська область, м.Полтава, вул. Лялі Убийвовк, 2А
Вознесенська церква Полтавська область, м.Полтава, вул. Зоряна, 2
Хрестовоздвиженський монастир Полтавська область, м.Полтава, вул. Свердлова,3
Дуб Шевченка Полтавська область, м.Полтава, вул. Менжинського, 7
Музеї
"Поле Полтавської битви" Полтавська область, м.Полтава, вул. Шведська Могила, 32 (0532) 52-74-27, передмістя Яківці
Художній музей Полтавська область, м.Полтава, вул.Спаська, 11
Музей фабрики художніх промислів "Полтавчанка" Полтавська область, м.Полтава, вул. Балакіна, 20
Галерея мистецтв Полтавська область, м.Полтава, вул.Фрунзе, 5 (0532)27-21-11,56-35-40
Музей історії авіації і космонавтики ім. Ю. Кондратюка Полтавська область, м.Полтава, пр. Першотравневий, 16 (05322) 7-25-82
Літературно-меморіальний музей Панаса Мирного Полтавська область, м.Полтава, вул. П. Мирного, 56 (05322) 3-87-65
Літературно-меморіальний музей І.П. Котляревского Полтавська область, м.Полтава, Першотравневий пр., 18 (05322) 7-41-60
Театри
Ляльковий театр Полтавська область, м.Полтава, вул.Пушкіна, 32 (05322) 7-90-66, 7-90-81
Філармонія Полтавська область, м.Полтава, вул. Гоголя, 10 (у будівлі синагоги), (05322) 7-21-65, 7-31-37
Український музично-драматичний театр ім. М.В. Гоголя Полтавська область, м.Полтава, вул. Жовтнева, 23 (05322) 7-27-31,7-24-20
Парки
Парк Перемоги Полтавська область, м.Полтава,уздовж Першотравневого проспекту
Проживання
"Турбінст" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Рєпіна, 4 (05322) 2-59-28
"Будинок Колгоспника" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Новий Базар, 27а (05322) 7-25-66
Готель Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул.Курчатова, 18 (05322) 4-15-71
"Гармонія" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Степового Фронту, 29 (05322) 3-85-59
"Полтава" Мотель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Грушевського, 1 (0532) 60-57-10, 60-57-08
"Турист" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Миру, 12 (05322) 2-09-21
"Театральний" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Жовтнева, 19 (05322) 7-26-17
"Київ" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Сінна, 2/49 (05322) 2-42-47
"Рів'єра" Готельно-ресторанний комплекс, Полтавська область, м.Полтава, пер. Рибальський, 16 (0532) 57-23-44, 52-02-41
"Україна" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Жовтнева, 41а (05322) 2-43-43
"Галерея" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул.Фрунзе, 7 (0532) 56-16-97, 56-31-21
"Палаццо" Готель, Полтавська область, м.Полтава, вул. Гоголя, 33 (0532) 61-12-05, 61-12-08
Харчування
"Міміно" Ресторан, Полтавська область, м.Полтава, вул. Маршала Бірюзова, 15 (05322) 7-50-12,50-98-8
"Міраж" Кафе, Полтавська область, м.Полтава, вул. Жовтнева, 69/2, (05322) 7-34-07
"Оболонь" Ресторанний комплекс, Полтавська область, м.Полтава, вул. Жовтнева, 51 (0532) 56-95-28
"Хутірець" Кафе-бар, Полтавська область, м.Полтава, вул.Леніна, 118 (0532) 57-07-53
Вокзали
Аеропорт Аеропорт, Полтавська область, м.Полтава, (05322) 2-26-86
Автовокзал №1 Автовокзал, Полтавська область, м.Полтава, вул. Велико-Тирнівська, 7 (0532) 68-0000, (095) 228-0000, (096) 228-0000, (063) 228-0000
"Полтава-Південна" Зал. вокзал, Полтавська область, м.Полтава, пл. Слави, 1 (0532) 13-20-00, 13-20-35
"Полтава-Київська" Зал. вокзал, Полтавська область, м.Полтава, вул. С. Кондратенка, 12 (0532) 10-71-01
Фото Полтави
Фото ще немає. Подорожуйте та завантажуйте.
Полтава — блоги
ОТ СТОЛИЦЫ ДО СТОЛИЦЫ
stas(Станислав Власенко)
2018.02.25 22:29:15
Рейтинг: 0
Комментарии: 0
Со всего света
Рекомендуем туры
Чехия 6 дн. 18000 грн.
Япония 9 дн. 10000 грн
Разное 7 дн. 4500 грн.
Украина 21 дн. 120 грн
Япония 7 дн. 24339 грн.
Азербайджан 7 дн. 426 грн
Алжир 7 дн. 154 грн.
Швейцария 14 дн. 0 грн
Швейцария 10 дн. 0 грн.
Все туры >>>
Объявления участников
graulis | 2017-12-08.
Предлагаю комфортное размещение в отдельных номерах - все полные "Люксы" ( комната,кухня,сан.узел - в каждом ) в небольшом частном гостевом доме, в Крыму - Алушта, с. Солнечногорское, с закрытой терри ... >>>
urbiset | 2017-07-19.
Агентство "Urbis et Orbis" организует: Все типы свадебных церемоний в Чехии , Италии , Австрии, Турции, Кипре, Доминиканской республике, венчание в Израиле: Гражданская и Юбилеи свадеб Православное и ... >>>
globallus | 2017-07-11.
Добрый день! Работаю переводчиком и медицинским координатором более 7-ми лет. Живу в Сеуле. Знание корейского – высший уровень, русский – родной язык. Опыт работы переводчиком в таких организациях, к ... >>>
17 фото Украина
Добавлено 16.12.2018 в 12.04
stas
28 фото Украина
Добавлено 14.12.2018 в 20.23
stas
12 фото Грузия
Добавлено 30.10.2018 в 08.12
stas
20 фото Украина
Добавлено 21.09.2018 в 21.21
vituniya
39 фото Украина
Добавлено 12.06.2018 в 15.45
stas
3 фото Нидерланды
Добавлено 04.06.2018 в 18.13
IraAkula
Подписка на рассылку
Ищу попутчика
Myko | 2017-08-07.
Мужчина из Украины ищет Мужчину для поездки в Ирак Дата выезда: 2017-08-17 ... >>>
PAA51 | 2017-07-28.
Мужчина из России ищет Женщину для поездки в Италию Дата выезда: 2017-11-28 ... >>>
Turlover | 2017-07-24.
Смешанная компания из Украины ищет Все равно кого для поездки в Вьетнам Дата выезда: 2017-09-17 ... >>>
bigmir)net TOP 100